Vtipy Citáty Přísloví Murphyho zákony Obrázky Encyklopedie

Paul Jean - citáty

Jean Paul

(21. března 1763 Wunsiedel – 14. listopadu 1825 Bayreuth)

Životopis?: Vlastním jménem Johann Paul Friedrich Richter. Jean Paul byl německý spisovatel, který se proslavil zejména svými humoristickými romány a povídkami. Také jeho estetické názory ovlivnily řadu autorů.

Johann Paul Friedrich Richter, který si později změnil jméno na Jean Paul, se narodil jako syn učitele, varhaníka a později pastora Johanna Christiana Christopha Richtra a jeho manželky Sofie Rosiny ve Wunsiedelu v Bavorsku. Atmosféra života na protestantské venkovské faře velmi ovlivnila dětství Jeana Paula.

V květnu roku 1781 nastoupil Jean Paul na univerzitu v Lipsku, aby studoval teologii, místo toho se však začal věnovat psaní. Jako své první literární pokusy napsal především satirické kusy ve stylu Jonathana Swifta a Christiana Ludwiga Liscowa, které vyšly v souhrnném vydání roku 1783 jako "Gronské procesy". 1784 musel Jean Paul utéci před svými věřiteli a vrátil se zpět ke své matce. Své pocity z návratu popisuje v knize Siebenkäs, česky jako "Advokát Sirový". Teprve roku 1787 našel místo jako soukromý učitel.

Roku 1769 na pozvání Charlotte von Kalb navštěvuje Výmar, dobové literární centrum, kde byl s respektem přijat, ačkoliv zůstal jeho vztah ke Goethemu a Schillerovi chladný a distancovaný. Dva roky poté se Jean Paul do Výmaru přestěhoval a spřátelil se s J. G. Herderem. Ve Výmaru se množily jeho milostné pletky: na podzim roku 1799 se zasnoubil s Karoline von Feuchtersleben, což přineslo komplikace především kvůli rozdílnému původu. Aby se jim vyhnul, zrušil zasnoubení. Roku 1800 poznává během cesty do Berlína Karoline Mayer, kterou si o rok později vzal za ženu. Cesta do Berlína představuje nejdůležitější bod jeho literární kariéry: pruská královna Luisa se projevila jako nadšená čtenáčka jeho knih. To ho přivedlo k myšlence přestěhovat se do Berlína, kde se mimo jiné nacházeli jeho přátelé bratři August Wilhelm a Friedrich Schlegel nebo Johann Gottlieb Fichte.

Krátce před svojí smrtí oslepl. V roce 1825 umírá, byl pochován na městském hřbitově v Bayreuthu ('Bayreuther Stadtfriedhof').

 

detail 15.07.2020
Láska ještě trochu doznívá, i když předmět lásky ztratil již na ceně. Přátelství nikoliv.

Autor: Paul Jean
detail 06.06.2020
Jsou ženy, jejichž cti se smíš dotknout, ne však jejich ješitnosti.

Autor: Paul Jean
detail 05.05.2020
Žádná doba nepotřebuje básníka tolik, jako ta, jež má za to, že ho může postrádat.

Autor: Paul Jean
detail 31.03.2020
Z toho, co člověk zná, nelze usuzovat, kolik nezná.

Autor: Paul Jean
detail 03.03.2020
Nic nevzbuzuje u lidí větší důvěrnost a vzájemnou blahovolnost než pomlouvání třetího.

Autor: Paul Jean
detail 28.02.2020
Krása není znakem dobroty. Leda ve stáří.

Autor: Paul Jean
detail 18.02.2020
Nic tak nenarušuje lásku jako zahanbení.

Autor: Paul Jean
detail 24.01.2020
Stáří je smutné, ne proto, že přestávají všechny radosti, ale proto, že přestává naděje.

Autor: Paul Jean
detail 19.01.2020
Matky dávají našemu životu teplo, otcové světlo.

Autor: Paul Jean
detail 17.01.2020
Radost svádí člověka k upřímnosti.

Autor: Paul Jean
1 / 10