Vtipy Citáty Přísloví Murphyho zákony Obrázky Encyklopedie

Remarque Erich Maria - citáty

Erich Maria Remarque

(22. června 1898, Osnabrück – 25. září 1970, Locarno)

Životopis: Erich Maria Remarque (vlastním jménem Erich Paul Remark). Erich Maria Remarque byl německý pacifistický spisovatel, jenž napsal mnoho děl o hrůzách války. Jeho nejznámějším románem je Na západní frontě klid (1928), kniha o německých vojácích v první světové válce, jež později posloužila za předlohu oscarového filmu. Jeho pacifismus a protiválečný přístup z něj udělal nepřítele nacistického režimu.

Narodil se 22. června 1898 v dolnosaském Osnabrücku Anně Marii Remarkové (roz. Stallknecht) a knihvazači Peteru Franzi Remarkovi jako druhé nejstarší ze čtyřech dětí. Studoval na učitelském ústavu v Münsteru. Roku 1916 odešel jako 18letý do první světové války, na západní frontě byl brzy vážně raněn a konec války prožil v lazaretu v Duisburgu.

Po návratu z války měl problémy začlenit se do normální společnosti. Vystřídal řadu povolání, nejprve chtěl být hudebníkem a později malířem. Pracoval též jako učitel, automobilový závodník, obchodní cestující aj. V letech 1923–1934 působil jako redaktor časopisů „Sport im Bild“ v Berlíně a „Echo Continental“ v Hannoveru.

Erich Maria Remarque cestoval po Itálii, Švýcarsku, Balkáně a Turecku. V roce 1925 se oženil s Ilse Juttou Zambonovou, manželství však trvalo pouze 7 let. Skončilo v roce 1931, kdy emigroval do švýcarské Ascony. V témže roce byl nominován na Nobelovu cenu míru válečným zpravodajem Cybichowskim. V této době již vydal několik povídek. Prosadit se mu ale podařilo až vydáním knihy Na západní frontě klid, což mu zajistilo celosvětový úspěch. Již rok na to ji zfilmoval režisér Lewis Mileston. Během tří let se prodalo tři a půl milionu výtisků.

Ihned po nástupu nacismu (1933) se dostal na index zakázaných autorů a v roce 1938 byl zbaven německého občanství. Nacistická propaganda prohlásila, že Erich Maria Remarque je doopravdy Paul Kramer (Remarque pozpátku), Žid, který se nikdy nezúčastnil první světové války, a tudíž ji nemůže popisovat. Označila ho za „literárního zrádce“ a jeho knihy byly veřejně páleny, protože jeho popis války byl pro militantní režim krajně nevhodný. Roku 1939 emigroval do New Yorku, kde získal americké občanství. Během druhé světové války zemřela jedna z jeho sester v koncentračním táboře, což ho později podnítilo k napsání knihy Jiskra života.

Po válce žil střídavě v USA a Švýcarsku. V roce 1958 se znovu oženil s americkou filmovou hvězdou Paulette Goddard, bývalou manželkou Charlieho Chaplina. Remarque umírá na srdeční chorobu 25. září 1970 na klinice v švýcarském Locarnu. Byl jedním z nejlepších spisovatelů své doby.[zdroj?] Otevřeně popisoval hrůzy války. Do vlasti se po válce nikdy nevrátil.

detail 06.07.2020
Ženy mohou být zbožňovány nebo opouštěny. Nic mezi tím.

Autor: Remarque Erich Maria
detail 11.06.2020
Když je člověk v nebezpečí, jeho smysly nabudou na ostražitosti.

Autor: Remarque Erich Maria
detail 10.06.2020
Kdo byl z ráje jednou vypuzen, nemůže nikdy zpět.

Autor: Remarque Erich Maria
detail 29.05.2020
Člověk snáze pozná vesmír než svého souseda.

Autor: Remarque Erich Maria
detail 12.04.2020
Na světě je dnes už tolik knih, že při příští potopě Bůh pravděpodobně nepoužije vodu, ale papíru.

Autor: Remarque Erich Maria
detail 19.03.2020
Na světě je dost místa pro věci, jen pro lidi ne.

Autor: Remarque Erich Maria
detail 11.03.2020
Nepodceňujte moudrost církve! Je to jediná diktatura, která nebyla po dva tisíce let svržena.


Autor: Remarque Erich Maria
detail 09.03.2020
Když člověk nic nežádá, je ze všeho dárek.

Autor: Remarque Erich Maria
detail 29.02.2020
Být matkou znamená odpouštět a obětovat se.

Autor: Remarque Erich Maria
detail 02.01.2020
I kdyby bylo bůhvíkde zabito statisíce lidí - když se jeden řízne do prstu, nebolí ho to proto míň.

Autor: Remarque Erich Maria
1 / 12