Přihlášení uživatele
Zábava Encyklopedie Přísloví Murphyho zákony Obrázky Vtipy
CyberServer » Zábava » Citáty » Tucholský Kurt

Tucholský Kurt - citáty

Kurt Tucholsky

(9. ledna 1890, Berlín – 21. prosince 1935, Göteborg)

Životopis: Kurt Tucholsky byl německý novinář, satirik a spisovatel židovského původu. Byl významným kulturním aktérem Výmarské republiky, který z levicových pozic karikoval německý militarismus a varoval před nástupem nacismu, zejména v týdeníku Die Weltbühne, který posléze i vedl.

Narodil se v židovské rodině, v 15 letech ztratil svého otce Alexandra, matka zemřela roku 1943 v koncentračním táboře Terezín.

Roku 1924 přesídlil do Paříže, roku 1933 ho nacisté zbavili německého občanství, již předtím však, roku 1929, odešel do švédského exilu, kde Kurt Tucholsky žil až do své sebevraždy v roce 1935. Sebevraždu spáchal předávkováním Veronalem, z velké části v reakci na dění v Německu.

Nacisté v té době jeho knihy pálili na hranicích. Publikoval často pod pseudonymy (Theobald Tiger, Peter Panter, Ignaz Wrobel, Kaspar Hauser). K nejvýznamnějším knihám patří Deutschland, Deutschland über alles z roku 1929, v níž vrhl nekompromisně satirický pohled na výmarskou éru. Kurt Tucholsky proslul též jako autor kabaretních písní.

Často je mu též připisován známý citát: "Kdyby volby mohly něco změnit, byly by zakázané." Autorství je zřejmě sporné, citát může pocházet také od Emmy Goldmanové, nebo Kláry Zetkinové.

Citáty od autora Tucholský Kurt

Čtenář to má dobré - může si své autory vybrat.

Autor: Tucholský Kurt